Drone Racing pimpackiukas

Published on June 25th, 2016 | by Paulius Vėželis

0

Weston Park Model Aircraft Show

Vieną 2016 metų birželio savaitgalį Drone Racing Lietuva aplankė Weston Park Model Aircraft Show. Didžiulis renginys, turintis ilgametes tradicijas. Dronų lenktynės rengtos tik antrus metus iš eilės ir tikrai nebuvo esminė festivalio dalis. Milžiniškame plote sutilpo įvairiausių dydžių radijo bangomis valdomi modeliai. Lėtos karo lėktuvų kopijos, garsūs ir greiti reaktyviniai lėktuvai, radijo bangomis valdomos mašinėlės ir laivai. Garbingą festivalio dalį užėmė sraigtasparniai.

Šis straipsnis nebus apie dronų lenktynes į kurias susirinko geriausi Pasaulio pilotai. Šis straipsnis bus apie festivalio kultūrą ir organizavimą.

Kaip užtikrinti žmonių minios saugumą? Ar viską tverti didžiuliais tinklais ir grasinti pilotams baudomis? Ne, anglai šį klausimą išsprendė kitaip.

Visų pirma – privalomas draudimas. Procesas itin paprastas, bet kuris Europos sąjungos pilotas gali tapti Britų modelių asociacijos nariu. Nariai gali įsigyti valstybės subsidijuojamą draudimą. Registracijos forma, 4 angliški svarai ir jau esame apsidraudę. Padaryti nuostoliai valdant modelį bus kompensuoti.

Dronų lenktynės. Labai svarbus patikrinimas – ar veikia modelio failesafe režimas. Pametus valdymą, modelis turi išsijungti. Buvo atliktas patikrinimas pilotų registracijos metu. Nors pats patikrinimas buvo labiau piloto sąžinės reikalas, nes jokie lipdukai nebuvo klijuojami ir vėliau tikrinami, kad modelis nebuvo pakeistas. Saugumo tinklai? Na, buvo vienas, gal kokių 3 metrų pločio, ištiestas strategiškai svarbioje vietoje. Visa kita aptverta plona virvele, per kurią rekomenduojama nelipti. Rekomenduojama, nes žmonės nebuvo varomi ir peržengę virvelę, labai jau patogi sėdėjimo vieta už jos buvo. O kas nutiko pilotams išskridusiems iš zonos? Kažkas prarado vaizdą, kažkas nulaužė propelerį, modelis išskrido. Ir nieko. Nei baudų, nei komentatoriaus pagrūmojimų. Nors taip, kažkas iš šventės dalyvių buvo išvadintas “stupid prick”, kai įjungęs savo vaizdą iš lenktynių pašalino pilotą. Daugiau panašių insidentų nebuvo.

dronai

Nustebino sraigtasparnių saugos reikalavimai. Didžiuliai modeliai, su greitai besisukančiomis mentimis, galinčiomis pridaryti rimtos žalos. Jokių saugos tinklų, jokių išsigandusių žmonių, besislepiančių už medinių plokščių. Plona virvelė, kurios rekomenduojama neperžengti ir prie kurios būriuojasi tėvai su vaikais, kėdėse sėdi senoliai. Insidentų nebuvo.

heli

Festivalyje veikė baras, kuriame už normalią kainą galima buvo nusipirkti bokalą alaus. Taip, vienas nedidelis lauko baras visame milžiniškame renginyje. Pustuštis. Buvo galima atsinešti ir savo gėrimų, laisvai, paprastai. Žmonės susėdę šalia kemperių gurkšnojo alų bei stipresnius gėrimus. Jokių girtų šėlionių per naktį.

Buvo panašu, kad viskas vyko labai sklandžiai ir valdomai. Atšauktas vienas kvalifikacinis skridimas (čia jau vėl kalbam apie dronus), nes nusimatė lietus. Pabaigus finalus ir išsidalinus apdovanojimus, lietus iškart prasidėjo ir truko iki pat išvykimo. Naktinė trasa nevėlavo, bet organizatoriai mielai priėmė pagalbą ją pastatyti. Kažkas blogai sulitavo šviestukus, kažkur trūko vienos kitos lempos. Bet viskas buvo pabaigta laiku. Atrodo sėkmė ir geri atsitiktinumai, bet jie lydėjo visą renginį. Gal tai visgi toks ramus, pusiau nekontroliuojamas, darbo stilius, kuris veikia.


About the AuthorBack to Top ↑